Linki

Jeziora

  • Jezioro Zaleskie

    Jezioro Zaleskie - jezioro położone częściowo w granicach administracyjnych Złotowa, w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, leżące na terenie Pojezierza Krajeńskiego. W granicach miasta leży 29,6 ha wschodniej części tego jeziora, pozostała część leży w gminie Złotów. Na południowy zachód od jeziora znajduje się miejscowość Zalesie. Największe spośród złotowskich jezior. Znajduje się w zachodniej części Złotowa, około 1 km od centrum miasta. Obrzeża akwenu przechodzą w strome zbocza, porośnięte w większości przez olchy, wierzby, brzozy oraz sosny. Zachodni brzeg porasta trzcina, następnie przechodzi w bagna, przez które przepływa ciek łączący je z Jeziorem Złotowskim (Miejskim). Jest jedynym jeziorem w powiecie złotowskim dopuszczonym do uprawiania sportów motorowodnych. To także wspaniałe miejsce dla żeglarzy i kajakarstwa. Akwen służy również do celów rekreacyjnych – są tu dwa kąpieliska przy ul. Jeziornej i Wioślarskiej.

    Rozwiń
  • Jezioro Tarnowskie

    Jezioro Tarnowskie

    Jezioro Tarnowskie - jezioro w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo w pobliżu wsi Tarnowo. Jezioro leży na trasie Tarnowo - Wiesiółka.

    Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi 3,59 ha. Obrzeże tworzą skarpy porośnięte lasem mieszanym, od wschodu skarpa bardzo stroma. Zbiornik bezodpływowy. Woda wolna od wodorostów, linia brzegowa porośnięta częściowo roślinnością wynurzoną. W pobliżu jeziora kilka głębokich i malowniczych wąwozów.

    Rozwiń
  • Jezioro Krępsko Małe

    Jezioro Krępsko Małe

    Jezioro Krępsko Małe (zwane również Krąpskiem Małym) jest pierwszym jeziorem w cągu rzeki Rurzyca , nieco poniżej rezerwatu "Diabli skok". Rezerwat ten, utworzony został w 1961 r. Powierzchnia rezerwatu wynosi około 11,7 ha. Obejmuje on fragment głębokiej doliny, której zbocza porastają lasy mieszane z pomnikami przyrody.W dolinie biją liczne źródła dające początek wartkiemu potokowi, który wpada do jeziora Krępsko Małe.

    Rozwiń
  • Jezioro Krąpsko Górne

    Jezioro Krąpsko Górne

    Jezioro Krępsko Górne (zwane również Krąpsko Łękowe albo Krępsko Górne).
    Jest czwartym i największym ze zbiorników położonych w dolinie Rurzycy. Jest najatrakcyjniejszym jeziorem w dolinie Rurzycy.
    Dodatkowym jego walorem jest usytuowanie po północno-wschodniej stronie tego akwenu niewielkiej polanki,
    na której (właściwie między j. Trzebieszki a Krąpskiem Górnym można rozbić namiot,

    Rozwiń
  • Jezioro Krąpsko Długie

    Jezioro Krąpsko Długie

    Jezioro Krąpsko Długie (zwane również Krępsko Długie) jest drugim z kolei zbiornikiem w dolinie Rurzycy .Posiada kształt mocno wydłużony w kierunku północno-zachodnim. jego wody zalegają w głębokiej rynnie polodowcowej, której obrzeża przechodzą w strome zbocza porośnięte wysokim lasem sosnowym. W kilku miejscach przecinają je utworzone z bijących źródeł drobne cieki wodne niosące czyste wody (przydatne nawet do bezpośredniego picia) i dobrze natlenione.

    Rozwiń
  • Jezioro Krąpsko Średnie

    Jezioro Krąpsko Średnie

    Krąpsko Średnie (zwane również Krąpsko, Radlino, Wrzosy od nazwy leśniczówki ). Jest piątym jeziorem Rzeki Rurzycy .
    Ma kształt wydłużony, z tą jednak różnicą, że w kierunku wschodnio-zachodnim dolina Rurzycy skręca tu dość ostro.
    Od strony północnej i południowej brzegi jeziora przechodzą w strome i wysokie skarpy porośnięte bujnym lasem mieszanym, dalej rozciąga się suchy bór sosnowy z niewielką domieszką dębów, brzóz oraz świerków.

    Rozwiń
  • Jezioro Kopcze

    Jezioro Kopcze

    Jezioro w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Kaczory, leżące na terenie Pojezierza Krajeńskiego. Położone około 2 km na północny wschód od Kaczor. Jest jeziorem polodowcowym, rynnowym o typowym dla tych jezior podłużnym kształcie i stromych brzegach porośniętych lasem. Zbiornik posiada swój dopływ - niewielki kanał Okaliniec, który nie radzi sobie z dostarczaniem wymaganej ilości wody.

    Rozwiń
  • Jezioro Dąb

    Jezioro Dąb

    Jeziora doliny rzeki Rurzycy to unikalny i jeden z nielicznych w kraju ciąg przepięknych polodowcowych zbiorników rynnowych,
    połączonych ze sobą krótkimi odcinkami rzeki - łączna długość rzeki wynosi około 11 km.
    Jezioro to jest połączone z leżącym w górę rzeki jeziorem Krępsko Średnie.
    Szóste jezioro rzeki Rurzyca.

    Rozwiń
  • Jezioro Lachotka

    Jezioro Lachotka (zwane też Głochotczyno, Łachotka) położone na terenie gminy Szydłowo , powiat pilski , województwo wielkopolskie.
    Pierwsze na drodze rzeki Ruda zbiera wody z licznych strumieni dopływających głębokimi wąwozami do tego zbiornika.
    Kiedyś były to dwa jeziora Lachotka Mała i Lachotka Duża (zob. mapka z 1938 roku). Po spiętrzeniu (koniec lat 70-tych XX w.), wody tych jezior połączyły się i obszar wody wydatnie wzrósł (obecnie to 39,92 ha).
    Jezioro ma kształt owalny, usytuowane jest w kierunku północno-zachodnim. Od strony północno wschodniej do brzegu przylegają łagodne skarpy porośnięte lasem. Do pozostałej części brzegu przylegają łąki i bagna. Zbiornik okala miejscami dość szeroki pas trzcin i sitowia.

    Rozwiń
  • Jezioro Żwirkowe

    Jezioro Żwirkowe

    Żwirkowe (pożwirowe) - jezioro w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, na terenie gminy Szydłowo .

    Rozwiń