Rzeka Płytnica

Rzeka Płytnica
Rzeka Płytnica

Rzeka Płytnica jest prawym dopływem Gwdy . Długość rzeki 59 km. Żródła jej znajdują się w pobliżu osady Łabędź, górnym biegu przepływa przez siedem malowniczych jezior, ułożonych południkowo, są to w kolejności: Kopiel, bez nazwy, Dzicze, Rymierowo (Rymierzewo), Przelęg i Kniewo. W jej środkowym biegu, pomiędzy jeziorem Kniewo a wsią Sypniewo płynie w przeważającej części przez lasy, towarzyszą one Płatnicy już do jej ujścia do Gwdy, do której wpada 1km na południe od wsi Płytnica . Zasila ja wiele strumieni i mniejszych rzeczek.

Na opisywanym odcinku tę piaszczystą rzeczkę można właściwie nazwać strumieniem. Gdzieniegdzie czerwieni się od darniowej rudy, ale jest czysta i przezroczysta. Jest płytka ale w dołkach ma nawet do 2 m głębokości. Zarybiana była pstrągiem potokowym zarówno przez PZW, jak i na dziko przez wędkarzy. I kropkowańce utrzymały się tutaj, choć nie jest ich zbyt wiele. Na nic innego poza potokowcem liczyć tu nie można, choć zdarza się raz na jakiś czas wszędobylski okoń lub zabłąkany szczupaczek.


Płytnica w okolicach Prądów jest wymarzonym łowiskiem dla samotnego spinningisty. Najważniejsze i najprzyjemniejsze w takich wyprawach jest punktowe, precyzyjne, bardzo staranne obławianie każdego dołka, rynienki wzdłuż korzeni, zakrętu, końca mielizny. Są i inne przyjemności: wypuszczanie pływającego woblera z uwzględnieniem wszystkich prądów, wsteczek, zawirowań, tak aby wprowadzić go pod wodę w miejscu, które sugeruje, że oto gdzieś na ciemnym dnie czai się półmetrowy potokowiec.

Potokowiec tej wielkości nie występuje tutaj nagminnie, jednak wymiarowe trafiają się często. Mimo że to mała rzeczka. Rzeki Płytnicy nie można jednoznacznie zaliczyć do szlaków bardzo malowniczych, choć niewątpliwie posiada takie odcinki. Jest rzeką miejscami trudną i uciążliwą. Polecam ją tylko zapaleńcom szukającym przygód w pokonywaniu trudności.

 


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja